Противно на очакванията, уеб дизайнът не е само визуална естетика, а функционалност и постигане на бизнес цели. Един красив сайт не е достатъчен, ако липсва добре обмислена потребителска стратегия.
Тук идва ролята на wireframe прототипите.
Изграждането на wireframe се случва след множество сесии за идеи и задълбочено проучване на бранда (фазата „откритие“ в проекта). Това помага на нашите анализатори да създадат визуална рамка на ключовите взаимодействия, потребителските пътища и призивите за действие.
Този процес често изненадва клиентите. Когато видят wireframe на сайта си, понякога остават разочаровани. Ето защо е важно да подчертаем: wireframe не е финалният дизайн. Това е документ, който описва потребителското изживяване. Финалният визуален дизайн често няма да има нищо общо с wireframe прототипа.
Защо wireframe прототипите са важни?
Wireframe се използва за UX, UI и стратегически цели. Той помага да се изяснят основните функционалности на сайта, да се анализира ползваемостта чрез визуализиране на навигацията, функциите, начина на показване на информацията и пътя до конверсия. Той валидира каква информация трябва да бъде взета предвид от дизайнера.
С „тестването“ на сайта в тази начален вид можем да открием слаби места в логиката или структурата на сайта. Така избягваме съдържателни пропуски по-късно в процеса.
Wireframe е инвестиция в началото, която спестява много време по-късно. Представете си го като компас – той показва най-добрия маршрут до целта.
Кой участва в процеса?
Работата по wireframe е съвместен процес. Нашите програмисти го използват, за да прегледат функционалността. UX дизайнерите моделират навигационните пътища между страниците. Дизайнерите го използват за създаване на интерфейс. Бизнес анализаторите изследват стратегическите цели. А отговорните по проекта го одобряват, за да гарантират, че всички изисквания са покрити.
Wireframe не е красив дизайн
Wireframe обикновено е лишен от цветове, графики и типография. Целта е да се създаде „интелигентен“ бизнес план, фокусиран върху функционалността. Така групираме съдържанието, страниците и елементите и се уверяваме, че нищо важно не е пропуснато.
Може да изглежда излишно – защо да го правим, ако клиентът вече има съдържание? Отговорът е: wireframe е изключително полезен за UX дизайнерите. Той помага при планиране на потребителското преживяване и добавяне на анимации в крайната визия.
Софтуер
Софтуерът, който използваме за wireframe прототипиране, е UXPin. Това е отлична платформа за съвместен дизайн, която позволява на екипа ни да участва пълноценно в UX процеса.
След одобрение от клиента, преминаваме към InVision – любимият ни инструмент за визуализация. Той ни позволява да представим проекта по интерактивен начин.
Ако имате нужда от редизайн и искате сайт с визия, просто ни пишете на info@edesign.bg. Ще ви помогнем да ангажирате аудиторията си, да стимулирате споделянето и да увеличите продажбите.
Уебсайтове, кампании или дори ракети – нека създадем нещо #awesome_together!
Вижте примери от работата ни тук.